neděle 12. července 2015

Cestování - 1st part

Téma tohoto článku je určitě jasné a asi všechny blogy na něj mají alespoň jeden článek.
Rozhodla jsem se to rozdělit na více částí, které budete mít napsané v každém článku a budete možnost v nich různě překlikávat.

1. RADY (CO S SEBOU A NA CO SI DÁT POZOR)
Hodně cestuji, takže vše odvozuji z toho, co jsem zažila, co se mi přihodilo atd., takže třeba Vám se mohlo přihodit něco horšího nebo se to zrovna neudálo, tak neznamená, že se to nemůže stát. Jednoduše → Buďme připraveni na to nejhorší!

Berte to co opravdu potřebujete
Pokud cestujete autem, není to takový problém, ale sama jsem zažila, když jsme letěly s mamkou na 20 dní do Norska, že jsem nevěděla, co si vzít a to samé mamka a měly jsme hold těžké kufry a nechtěly nás pustit z Norska bez poplatku (A věřte, že tam jsou drazí) 
A co tedy s sebou do kufru?

Při cestování letadlem → Co do příručního zavazadla? 

Nikdy nezapomínejte doklady a peníze
Jet bez dokladů do cizí země je opravdu vážná věc. Se známýma jsme se jeli z Chorvatska podívat do Benátek a když jsme zjistily, že jeden z nás nemá pas/občanku, dost jsme se báli, protože kdyby nás chytili, byl by to vážný problém.
S penězi je to spíše o tom, že kdyby jste museli platit pokuty nebo něco, tak aby jste měli nějakou zálohu. Nejvíc hrozí, že něco rozbijete v hotelu (někdy mi připadá, že rozbitelné věci jsou naschvál nastražené)

Zjistěte si o zemi co nejvíc
Pokud jedete do nějaké země, doporučuji si přečíst o ní co nejvíce (!!!Důkladně platí pro Jižní Ameriku, Afriku a většinu Asie!!!). Podle toho pak můžete trochu očekávat zvláštnosti na které nejsme v Česku zvyklí. Dále zjistíte i zákony, které budou platit i na Vás a vyhnete se tak problémům.
Sama jsem se poučila po návštěvě Amsterdamu, kam jsem jela pouze s příručním zavazadlem. Při cestě tam už vím, jak co mi projde, ale při cestě zpět jsem samozřejmě nakoupila dárky (Amsterdam - Marihuana) a nakoupila jsem i imitaci kytičky, která je povolená jen pro místní a pro turisty jsou velké tresty při vyvážení. No a měla jsem to zabalené v oblečení, aby se mi to nerozbilo. Projelo to tím detektorem nebo čím to je a musela jsem odemknout kufr a půl hodiny jsem ho neviděla, protože mi prohledávali celý kufr, což znamenalo i to, že mi všechno vyházeli. Takže ponaučení: Číst info o zemích!

Pozor na odlišné náboženství
Pokud jedete/letíte do zemí s jiným náboženským vyznáním, které obnáší nějaké uskromnění (Ano, myslím hlavně muslimské země), zjistěte si co jako turista můžete a nemůžete. Sama jsem v jedné silně muslimské zemi byla, a i když to bylo přizpůsobené, protože tam jsou jenom rekreační střediska, pohledy tamních žen a mužů na turistky, které chodily v kraťasech nedejbože šatech do půlky stehen byly dost nepříjemné.

Pokud je něco zakázané, je to zakázané!
Všichni (nebo většina) známe zákon z Egypta apod., že se nesmí brát korály, i když je vyplaví moře. Když jsem byla v tedy už jmenované zemi (Egypt), pamatuji si moc dobře, že nějaký ruský turista měl kus korálu v kufru a platil neskutečnou pálku za to, že jenom prý ten korál našel.
Z čehož plyne ponaučení, že když je něco zakázané, tak za porušení následuje trest.

Pojištění
Pokud Vám není 18, nezapomeňte se zeptat rodičů na pojištění. Myslím, že to je jeden ze základů, na co spíš nezapomenout než nějaká rada. Přece jen při pojištění nebudete muset případné léčby nebo nehody hradit z vlastní kapsy.
Příklad Španělsko. Jeden den byla velká bouřka, takže jsme byli jen na hotelu, ale následující ven panovala znovu skoro 40ti stupňová vedra. Jenže bouřka měla své následky a přivedla na okraj moře medúzy. Některé byly mrtvé, ale ty živé se samozřejmě nebály žahnout. Máma s tetou se chodily koupat s východem slunce, což mělo pro tetu následek požahání. Takže jí odvezli do nemocnice, kde jí pobyt naštěstí hradila pojišťovna. 
Takže na cesty se nezapomeňte pojistit!


Pokud Vás něco napadá, neváhejte mi to napsat do komentářů.
Těším se na Vaše reakce, ať jsou jakékoliv a doufám, že Vám můj článek trochu pomohl.
Hezký den

Nicol


4 komentáře:

 1. Vážne pekný článek, já spiše hodne cestuju po česku, Slovensku a Polsku, třeba jsem ještě nikdy neletěla ale tvůj článek si ukládam a kdyby něco, přečtu si ho znovu a diky němu se zařidim :)

  Budu moc ráda ,když se podíváš i na můj blog a zanecháš třeba i komentář -> http://pozitivnenaladena.blog.cz <- promiň za spam a budu ti vděčná :)

  OdpovědětVymazat
 2. Já vždycky zapomínám nabíječky, fakt hrozný. :D Mám jich už hrozně moc, to je tablet, mobil, foťák, kamera a kdo na to má pořád myslet. :/ :D

  OdpovědětVymazat
 3. Přesně tyhle články stojí za to, protože se fakt hodí!

  OdpovědětVymazat

Děkuji za Váš komentář.