čtvrtek 4. srpna 2016

30 hodin v Budapešti

Výlet, který vznikl na poslední chvíli, 5 dní před odjezdem bez ubytování a jen lístky na cestu tam.
Nakonec to byl jeden z nejlepších výletů v mém životě.
V sobotu ve 3:40 pro mě začalo peklo. Musela jsem s kamarádkou totiž vstávat.
Vše jsme zvládly podle plánu a hurá na 6,5 hodiny autobusem do Budapešti.

Ve 12:10 jsme se konečně s kufrem vydaly do centra, což pro nás byl šok, protože bylo dusno, my měly dlouhé kalhoty, malinký kufřík a obě batoh.
Po náročných asi 4 km jsme konečně dorazily do ulice Só út., kde se schovával náš hotel.

Chtěly jsme se co nejrychleji ubytovat, což se nám podařilo. Jenže z nenadání se ozvala hrozná rána a začalo ukrutně pršet. No, to nás stejně neodradilo, čímž začalo pravé dobrodružství.


Samozřejmě já si zapomněla deštník, takže jsem si koupila v prvních suvenýrech deštník s panoramatem Budapešti. Následně jsme začaly podbíhat pod stříškami, protože naše první zastávka byl parlament a ten nebyl blízko. A přesně v tomhle případě jste poznali cizince a Maďara. Místní totiž v pohodě projížděli na kole, procházeli se a neřešili déšť. Za to cizinci usedli do restaurací a fotili si nás, jak podbíháme pod stříškami.

Když konečně přestalo pršet, měly jsme stále stejnou trasu -> Parlament. Mezitím vysvitlo i sluníčko a my měly nádherný výhled na královský palác přes řeku.
A v tom se před námi objevila budova parlamentu s nádherným náměstím.

Pak jsme se rozhodly jít na vlakové nádraží, které je mimochodem krásné.
Z nádraží nás nohy zavedly do městského parku, kde všichni hledali pokémony. Takže my jsme se mohly hezky procházet po parku a kouknout se na hrad. No a v tom nám docvaklo to, že lázně Széchenyi se nachází tady a ne někde jinde. Měly to být totiž lázně, které jsme chtěly navštívit následující ráno. Takže se nám změnily plány, ale to jsme nehodlaly řešit (aneb nechme všechno na následující ráno)

Pak už jsme se pomalu dostávaly uličkami k hotelu, protože se nám stala zajímavá věc. Kamarád mojí kamarádky, se kterou jsem tam byla, tak byl shodou okolností též, protože tam byla ten víkend Formule 1 na okruhu Hungaroring.

Takže naše cesta tento den měla pomalu končit.
Opak byl ale pravdou.
Potom, co jsme se na hotelu najedly a osprchovaly jsme tedy šli ven již ve třech. Po cestě jsme si koupili lambrusco a chtěli jsme si sednout někam k vodě a v tom jsme viděli, jak plno lidí sedí na mostě. Hned jsme se tam vydali a viděli jsme, jak se nám uvolnilo místo ve středu mostu. A jen pro upřesnění. Byl to most uzavřený z obou stran, jinak tam normálně jezdily tramvaje. Ale abych Vám přiblížila atmosféru. Uprostřed mostu sedí jedna skupinka s repráčkem a vodnicí. Další lidé leží v hamace mezi vzpěrami atd. Všichni popíjejí, baví se a koukají na nádherný výhled. No a my jsme též pili a bavili se a nakonec jsme se rozhodli vyjít na nejvyšší kopec v Budapešti, kde mají sochu svobody.
A tam se nám naskytl nádherný výhled na celé město.
Pak už jsme šli postupně dolů a hurá spát do hotelu.


V neděli jsme měly v plánu, jako první lázně, jen bylo otázkou jaké. No a tak naše snídaně vypadala tak, že jsme hledaly lázně, kam se ráno uklidíme. Nakonec jsme se rozhodly pro lázně Rudas, které jsme měly po cestě ke Královskému paláci.
Byly to turecké lázně, kde bylo 5 bazénů a různých teplotách - 28, 30, 33, 34 a 42 stupňů.
Byly jsme tam asi 2 hodiny a bylo to hrozně super s uvolňující.

No a pak hurá k paláci, kam jsme se dostaly po schodech. (Většina lidí to obcházela, ale ne, my musely jít přímo nahoru po schodech) Díky tomu se nám naskytl nádherný výhled na město.

Tím vlastně skončilo všechno, co jsme chtěly vidět a různými uličkami jsme se dostaly na hlavní ulici, kde jsme koupily suvenýry a nastalo další dobrodružství, což bylo metro, které vypadalo, jako by se tam měl točit horor. Metrem jsme se dostaly na autobusové nádraží, kde jsme nasedly do autobusu směr Praha.
A tím skončil náš výlet.

Shrnutí?
Není třeba, protože to jsem vypsala všechno sem a mám z toho nádherný pocit. A ta architektura!!! No, prostě nádhera, ale to musíte zažít, takže si zabalte pár věcí a hurá do Budapešti!

- Nicol

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš komentář.